Tankując samochód na stacji benzynowej masz do wyboru dwa rodzaje tego paliwa. Oznaczone jako Pb 95 oraz Pb 98 zazwyczaj różnią się ceną, ale czy wiesz, czym jeszcze? Jaka jest różnica pomiędzy tymi paliwami i czy można je zastosować do każdego auta? A może tankując benzyną 95 zastanawiasz się nad zmianą i nie wiesz, czy masz taką możliwość i czy nie doprowadzisz tym samym do awarii? Sprawdź, co musisz wiedzieć o paliwie, które wlewasz do swojego samochodu.

Cechy benzyny 98

Liczba z oznaczeń benzyny oznacza ilość oktanów w niej zawartych, co wpływa na lepszą pracę silnika i zwiększa jego wydajność. Zapobiega również powstawaniu tzw. spalaniu stukowemu, które pojawia się w wyniku gwałtownego samozapłonu mieszanki, spowodowanego zbyt dużym ciśnieniem. Liczba oktanowa zapewnia odporność paliwa na niekontrolowany zapłon. Nie jest jednak prawdą, że wlewanie tego rodzaju benzyny, szczególnie do aut przystosowanych do benzyny 95, spowoduje nagłe zwiększenie mocy silnika. Jest to możliwe tylko w autach typowo sportowych, przeznaczonych do dynamicznej jazdy. W wyborze odpowiedniego paliwa do naszego auta może pomóc zrozumienie budowy silnika i cyklu spalania, który przedstawia się następująco:

  • Ruch tłoka
  • Otwarcie zaworów
  • Zwiększenie ciśnienia

W wyniku tej pracy, następuje zapłon. Większość starszych modeli aut przystosowane jest do pracy z benzyną 95. Dlatego najbezpieczniej jest tankować paliwo zgodnie z zaleceniami producenta konkretnego modelu auta.

Mieszanie benzyny 95 z benzyną 98

Tankowanie benzyny 98 samochodów przystosowanych do paliwa 95 nie ma zatem większego sensu. Poza większym wydatkiem, nie wpływa ona znacząco na jazdę, ani stan silnika. Niezbyt dobrym pomysłem jest również mieszanie obydwu tych benzyn. Mimo tego, że takie działanie nie wpływa negatywnie na prawidłową pracę silnika, nie powinno mieszać się paliwa o różnej liczbie oktanowej. Tutaj również duże znaczenie mają zalecenia producenta samochodu. Jeśli zaznaczył on, że może to stanowić zagrożenie dla silnika, nie warto ryzykować. W przypadku, kiedy łączenie obu benzyn nie przyniesie według tych zaleceń żadnej szkody, taki zabieg jest dopuszczalny. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Ci się spodobać

Zalety stosowania oleju syntetycznego w silniku

W świecie motoryzacji, wybór odpowiedniego oleju silnikowego to decyzja, która może znacząco…

Co musisz wiedzieć na temat płynów eksploatacyjnych w samochodzie

Dbanie o samochód jest konieczne, jeśli chcesz, aby bezawaryjnie służył Ci przez…