Dbanie o samochód jest konieczne, jeśli chcesz, aby bezawaryjnie służył Ci przez wiele lat. Oprócz corocznych przeglądów, zmiany opon, zewnętrznej pielęgnacji oraz tankowania, każdy pojazd potrzebuje wymiany lub uzupełniania płynów, pełniących odpowiednie funkcje. O braku niektórych przypominają świecące się kontrolki. Jednak warto poświęcić parę minut i zajrzeć pod maskę, aby sprawdzić, które płyny eksploatacyjne się kończą.

Pomóż swojemu pojazdowi wykonywać nienagannie swoją pracę

O konieczności uzupełnianiu oleju nie trzeba chyba przypominać. Odpowiada on za smarowanie i zmniejszanie tarcia wszystkich elementów, które są w ruchu wewnątrz silnika. Wybór oleju o właściwych parametrach zapewni dobrą pracę silnika, a informację o całkowitej wymianie oleju można znaleźć w zaleceniach od producenta. Sprawdzenie jego poziomu można przeprowadzić sprawnie za pomocą bagnetu, a właściwym będzie ten, który mieści się pomiędzy dwoma punktami na wskaźniku – minimalnym i maksymalnym. Oprócz tego niezwykle ważne jest sprawdzenie płynów takich jak:

  • Chłodzący
  • Hamulcowy
  • Układu wspomagania
  • Klimatyzacji
  • Do spryskiwaczy

W tym przypadku sprawdzanie stanu płynów jest dużo prostsze, bowiem znajdują się one w zbiorniczkach, gdzie mamy zaznaczony poziom minimalny, jeśli poziom ich zbliża się do kreski, po prostu go uzupełniamy. Nieco inaczej jest w przypadku płynu używanego do klimatyzacji, bowiem jego braki uzupełniane są podczas serwisu w specjalistycznych warsztatach, gdzie powinniśmy udać się raz w roku.

Jak często przeprowadzać kontrolę płynów w samochodzie

Poziom oleju należy sprawdzać co najmniej raz w miesiącu, a także przed każdą dłuższą podróżą. Olej w skrzyni biegów – po przejechaniu ok. 60 tys. Km. Płyn hamulcowy należy wymieniać co dwa lata, a tę konieczność łatwo poznać po zmianie koloru z brązowo-żółtego na szary. W przypadku płynu do spryskiwaczy ważne jest, by zachować jego sezonowość – inny będzie latem i i inny zimą. Poziom ich sprawdzamy raz na dwa tygodnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Ci się spodobać

Zalety stosowania oleju syntetycznego w silniku

W świecie motoryzacji, wybór odpowiedniego oleju silnikowego to decyzja, która może znacząco…