Każdy właściciel auta musi regularnie poddawać je badaniom technicznym, w celu dopuszczenia pojazdu do ruchu publicznego. Przegląd wykonywany jest na stacjach diagnostycznych i przeprowadzany jest raz na rok. Zanim jednak udasz się tam, by otrzymasz pieczątkę do dowodu rejestracyjnego, dowiedz się, na czym polega takie badanie i co może się stać w wypadku, gdy Twoje auto go nie przejdzie.

Jakie elementy są sprawdzane podczas przeglądu

Dopuszczenie pojazdu do używania go w ruchu jest bardzo ważne nie tylko ze względu na konsekwencje w wyniku kontroli drogowej, ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa Twojego i innych ludzi. Dlatego podczas przeglądu, sprawdzane są przede wszystkim:

  • Układ kierowniczy
  • Hamulce
  • Zawieszenie
  • Ogumienie
  • Oświetlenie
  • Emisja zanieczyszczeń gazowych
  • Pasy bezpieczeństwa
  • Wyposażenie obowiązkowe (gaśnica, trójkąt ostrzegawczy)
  • Układ wydechowy

Dodatkowo, sprawdzana jest zgodność numeru VIN z dowodem rejestracyjnym. Jeśli samochód jest wyposażony w instalację LPG, wymaga dodatkowych procedur sprawdzających. Przegląd trwa nie dłużej, niż pół godziny. Jeśli diagnosta nie wykryje poważniejszych usterek, auto zostaje dopuszczone do ruchu.

Co zrobić, jeśli auto nie przejdzie pozytywnie przeglądu

Jeśli usterki są niewielkie i nie zagrażają bezpieczeństwu, można otrzymać pieczątkę. Przeprowadzający badanie poinformuje, które elementy nie działają poprawnie, ale z powodu braku wpływu na bezpieczeństwo i środowisko, takie auto przejdzie przegląd pozytywnie. Jeśli jednak wady będą dość istotne, kierowca dostanie 14 dni na ich usunięcie i pojawienie się w tej samej stacji kontroli w celu ponownego przejścia badania technicznego. W skrajnych przypadkach, diagnosta może zatrzymać dowód rejestracyjny, jeśli uzna, że wykryte usterki zagrażają bezpieczeństwu jazdy. Przegląd należy wykonać do daty, podanej na poprzednim badaniu. W przypadku jej przekroczenia, podczas kontroli drogowej, kierowca może dostać mandat w wysokości 500 zł. Jeśli jednak uzna, że auto stwarza zagrożenie dla ruchu drogowego, może zlecić jego odholowanie na koszt kierowcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Ci się spodobać

Samochody elektryczne vs. spalinowe: Które modele są bardziej niezawodne?

W ostatnich latach temat samochodów elektrycznych i spalinowych stał się jednym z…