Nie ma aut, które działałyby cały czas bez żadnych awarii. Części samochodowe, podczas eksploatacji zużywają się i po pewnym czasie odmawiają posłuszeństwa. Jeśli zdarzy się, że wsiadasz rano do auta i nie odpala, to jeszcze pół biedy. Zawsze możesz wezwać taksówkę, pojechać komunikacją miejską, a naprawą zająć się w dogodniejszym momencie. Natomiast problem jest dużo większy, gdy znajdujesz się właśnie w dłuższej podróży, co gorsza w szczerym polu lub na autostradzie, a samochód nie wykazuje żadnej chęci współpracy. Co wówczas należy z nim zrobić i jak dostać się do miejsca przeznaczenia?

Awaryjny postój – gdzie nie możesz pozostawić auta

Nie zawsze sytuacja wygląda tak, że w trakcie jazdy zatrzymujesz się przy sklepie, na stacji benzynowej, czyli jednym słowem na parkingu i wówczas okazuje się, że nie możesz kontynuować jazdy. Czasem w trakcie jazdy samochód zaczyna wydawać dziwne dźwięki, kontrolki zaczynają się palić, a Ty musisz trzeźwo ocenić sytuację, nie ulegać panice i zatrzymać się w miejscu, które nie będzie przeszkadzało innym kierowcom w poruszaniu się po drodze. Zanim jednak je znajdziesz, zasygnalizuj innym pojazdom, że dzieje się coś, co spowodowało, że Twoje auto nagle zwalnia. W tym wypadku włącz światła awaryjne. Włączenie ich w przypadku awarii, jest zgodne z przepisami, gdy planujesz postój na:

  • Miejscu zabronionym
  • Uniemożliwiającym widoczność
  • W obszarze zabudowanym

O ile to jest możliwe, umieść auto jak najbliżej prawej krawędzi jezdni, a najlepiej, jeśli jest taka możliwość – na poboczu. Jeśli znajdujesz się na autostradzie, gdzie nie ma możliwości zatrzymania się, umieść je na pasie awaryjnym.

Czynności zabezpieczające pojazd i pasażerów podczas awarii auta

Zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki związane z wezwaniem pomocy drogowej lub podjęcia próby samodzielnej naprawy uszkodzonego pojazdu, zadbaj o bezpieczeństwo. Załóż kamizelkę odblaskową i umieść trójkąt ostrzegawczy w odległości 100 m za pojazdem. Jeśli przewozisz ze sobą pasażerów, zadbaj o ich bezpieczną ewakuację z samochodu i miejsce, gdzie będą mogli poczekać na naprawę. Dopiero wtedy możesz myśleć o tym, jak wybrnąć z kłopotliwej sytuacji i jak kontynuować podróż.

Ocena uszkodzeń auta i pomoc drogowa

Może się zdarzyć, że usterka nie jest zbyt poważna i uda Ci się coś zaradzić. Przede wszystkim zwróć uwagę na świecące się kontrolki. Jeśli w którymś miejscu palą się na czerwono, to zaistniała poważna awaria. Jeśli przyczyną jest to, że po prostu wyszło Ci z głowy, żeby zatankować samochód i po prostu skończyło Ci się paliwo, a nie przewozisz zapasu, musisz poprosić kogoś o pomoc lub wybrać się na najbliższą stację paliw. Być może skończył Ci się olej, o czym również zasygnalizuje Ci kontrolka. Zanim go dolejesz, musisz poczekać, aż auto ostygnie. Nie odpalaj silnika na siłę, jeśli kilkukrotne próby nie przyniosły efektu. Może to jedynie doprowadzić do uszkodzenia rozrusznika, a auto i tak dalej  nie pojedzie. Dobrze jest wiedzieć, co obejmuje Twoja polisa OC. Jeśli posiadasz pakiet assistance, przysługuje Ci darmowa pomoc w przypadku awarii, a w tym:

  • Holowanie do najbliższego warsztatu
  • Drobna naprawa na miejscu
  • Dowóz paliwa
  • Auto zastępcze

Jeśli jednak Twoja polisa nie zapewnia takiej pomocy, musisz skorzystać z pomocy innych kierowców lub wezwać kogoś znajomego, który pomoże Ci odholować auto, jeśli jest taka możliwość lub zadzwonić po lawetę. Aby uniknąć tak przykrych niespodzianek najlepiej zadbać o regularną kontrolę stanu pojazdu, zwłaszcza przed dłuższą podróżą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Ci się spodobać

Szumy i piski przy hamowaniu – jak zdiagnozować i usunąć usterki

Każdy kierowca doskonale zna uczucie niepokoju, które towarzyszy mu, gdy podczas hamowania…

Nierówna praca silnika po rozgrzaniu

Wielu kierowców doświadczyło sytuacji, w której po rozgrzaniu silnika ich pojazd zaczyna…

Problemy z przekładnią – jak zdiagnozować wibracje i szarpanie

Wibracje i szarpanie w samochodzie to problemy, które mogą spędzać sen z…

Brzęczenie w okolicach tylnego zawieszenia

Brzęczenie w okolicach tylnego zawieszenia to dźwięk, który potrafi zaniepokoić każdego kierowcę.…