Bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem zapewnia nie tylko ochronę życia kierowcy i osób z nim jadących, ale i każdego innego człowieka, znajdującego się na drodze. Zmiana opon, w zależności od sezonu oraz rozwaga ma szansę sprawić, że i Ty i inni kierowcy dojedziecie szczęśliwie do miejsca przeznaczenia. Dla tych, którzy mają problem z magazynowaniem opon oraz tych zapominalskich, którzy nie zmieniają opon na czas, są również opony wielosezonowe. Czy można jednak na tyle im zaufać, by postawić na szali ludzkie życie?
Czym różnią się opony wielosezonowe od sezonowych
Cechą opon uniwersalnych jest budowa bieżnika, łącząca liczne nacięcia, które są niezbędne do jazdy zimą oraz pełne klocki, cechujące bieżnik opony letniej. Opony całoroczne nie są więc ani twarde, ani miękkie, jak w przypadku opon sezonowych. Dają zatem stabilność i twardość latem, a zimą pozwalają odprowadzić błoto pośniegowe i wodę. Wybierane są zwykle w ramach oszczędności i wygody. Wiąże się to jednak z wieloma minusami, do których można zaliczyć:
- Mniejszą przyczepność na śniegu i lodzie
- Mniejszą precyzję prowadzenia podczas szybkiej jazdy
- Mniejszą stabilność podczas jazdy autostradą
- Degradację felg i piast, oczyszczanych zwykle podczas wymiany
Takie opony zatem najlepiej sprawdzą się w przypadku jazdy po mieście. Jeśli jednak planujemy pokonywanie dłuższych tras, często korzystamy z dróg szybkiego ruchu lub podróżujemy do zimowych miejscowości, lepiej jednak postawić na zastosowanie opon odpowiednich do danej pory roku.
Trwałość opon całorocznych
Produkcja opon wielosezonowych opiera się na zmianie składu mieszanki i rzeźby bieżnika, dzięki czemu są one bardziej odporne. Jednak w przypadku szybkiej jazdy szybciej ulegają ścieraniu. Dlatego ich trwałość ściśle wiąże się z użytkowaniem auta. Jeśli służy ono tylko do spokojnej jazdy po mieście, ich żywotność będzie dużo dłuższa, niż w przypadku dłuższych tras, pokonywanych z większą prędkością. Wybierając opony całoroczne, warto zdecydować się na te najwyższej jakości, które posiadają certyfikaty. Mimo że koszt takich opon jest wyższy, niż w przypadku opon sezonowych, na bezpieczeństwie nie należy oszczędzać.