Kupno samochodu, opłacenie OC i regularne tankowanie, to nie jedyne koszty, na jakie musi przygotować się jego właściciel. Z racji wysokiej ceny, dużą popularnością cieszą się auta używane. Jednak kupując takie auto nigdy do końca nie wiadomo, jak długo pojeździ ono bez awarii. Nieraz wynika to z wad ukrytych, nieraz zachwyceni okazją nie sprawdzamy dokładnie jego stanu. Naprawa również kosztuje, dlatego coraz częściej zastanawiamy się, czy nie postawić na używane części, zamiast kupić fabrycznie nowe. Jakie są zalety używanych części? Czy to bezsensowny wydatek?
Skąd się biorą części używane
Każdy samochód, który nie jest już sprawny w takim stopniu, aby go sprzedać z dużym zyskiem, trafia zazwyczaj na złom. Nie wszystko jednak w starym, czy powypadkowym aucie nadaje się do wyrzucenia. Niektóre części były dopiero co wymieniane, inne działają całkiem sprawnie, mimo że już jakiś czas były na chodzie. W przypadku nowych samochodów powypadkowych istnieje duże prawdopodobieństwo, że posiadają one mnóstwo części, które są bardzo słabo wyeksploatowane. Stacje demontażu aut mogą więc zaoferować sprawne elementy, szczególnie znanych marek, które przede wszystkim są dużo tańsze od nowych. Może się nawet okazać, że jest to lepszy wybór, niż zakup nowych zamienników, jeśli podzespoły oryginalne to zawrotny koszt, na który ciężko byłoby sobie pozwolić.
Kiedy uważać na używane części samochodowe
Nie zawsze jednak wymiana zepsutych elementów na inne, używane ma sens. Oczywiście jest to rozsądne rozwiązanie dla posiadaczy starych aut, których naprawa przewyższałaby ich wartość. Inaczej jest w przypadku nowego pojazdu, bowiem użycie częściowo wyeksploatowanych elementów może nie współgrać odpowiednio z tymi fabrycznie nowymi. Są też części, których nie zaleca się kupować, jeśli są używane. Należą do nich:
- Klocki hamulcowe
- Tarcze hamulcowe
- Elementy aut sprowadzanych z Anglii
Hamulce są tym elementem, który absolutnie musi działać bez zarzutu z racji zachowania bezpieczeństwa swojego i innych uczestników ruchu. Kupno używanych części, kiedy nie mamy możliwości dokładnej oceny ich wyeksploatowania jest niezwykle ryzykowne. Z kolei pojazdy sprowadzane z Anglii różnią się elementami wyposażenia. Nietrafionym zakupem byłyby reflektory, lampy tylne, wycieraczki czy przednie fotele. Kupując używane części do samochodu zawsze najważniejszy jest ich stan oraz dopasowanie do danego modelu. W razie jakichkolwiek niepewności, można udać się po poradę do mechanika.