Ubezpieczenie OC za posiadanie pojazdu mechanicznego jest obowiązkowe. Każdy właściciel auta zatem jest zobowiązany posiadać ważną polisę OC. Kupując samochód warto sprawdzić, czy poprzedni użytkownik ma ubezpieczenie i kiedy kończy się jego ważność. Polisa nie przedłuża się automatycznie, każdego roku musisz więc zawierać kolejną i ją opłacić. Nieświadomość tego może Cię całkiem sporo kosztować. Dowiedz się zatem, dlaczego warto zadbać o to, by mieć ważne OC.
Co to jest OC i dlaczego jest obowiązkowe
Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych przede wszystkim chroni Cię od ponoszenia kosztów naprawy, gdy przytrafi Ci się wyrządzenie szkody innemu pojazdowi. W takim wypadku, ponosi je ubezpieczyciel. Umowę OC zawiera się na okres 12 miesięcy. Obejmuje ono nie tylko szkody powstałe w wyniku kolizji, ale i np. uszkodzenie drzwiami innego pojazdu podczas wysiadania. Osoba poszkodowana może domagać się od sprawcy szkody:
- Naprawy pojazdu
- Pokrycia kosztów holowania
- Pokrycia kosztów najmu auta zastępczego
- Pokrycia kosztów przeprowadzenia badania technicznego, jeśli będzie taka konieczność
Oprócz tego, z ubezpieczenia OC pokrywane są również koszty związane ze szkodami osobowymi, takie jak leczenie lub w przypadku śmiertelnego wypadku zwrot kosztów pogrzebu lub renta alimentacyjna dla najbliższych.
Jaka kara może Cię spotkać przy braku OC
W przypadku, gdy nie posiadasz ważnego i opłaconego OC, powyżej 14 dni od daty, kiedy poprzednia umowa się skończyła, możesz liczyć się na dość dotkliwą karę finansową. Każdego roku, po ustaleniu przez rząd płacy minimalnej, ustalana jest również obowiązująca kara za brak OC. Na wysokość opłaty wpływa również rodzaj pojazdu. Ważną polisą musisz okazać się nawet w przypadku, gdy pojazd jest uszkodzony i nie używasz go. Jeśli nie masz zamiaru poddać go naprawie, takie auto należy wyrejestrować. W przypadku nałożenia kary za brak ubezpieczenia, masz 30 dni od odebrania wezwania do zapłaty, by ją uiścić. Jeśli ten termin zostanie przekroczony, za egzekucję należności będzie odpowiedzialny urząd skarbowy.