Zwykle w stresującym momencie, jakim z pewnością jest zderzenie z innym autem trudno określić dokładną nazwę zdarzenia, jakie miało miejsce. Najczęściej po prostu mówimy, że doszło do wypadku. Jednak rozróżnienie tych dwóch pojęć ma kluczowe znaczenie, zwłaszcza kiedy wzywamy służby lub zgłaszamy szkodę ubezpieczycielowi. Warto zatem wiedzieć, czym się różni kolizja od wypadku i jakie mogą być następstwa obu tych zdarzeń.
Kiedy możemy powiedzieć, że doszło do kolizji
Kolizja ma miejsce wtedy, gdy doszło do zderzenia dwóch pojazdów, ale jedynym ich skutkiem są uszkodzenia samochodów, biorących w niej udział. Ważnym elementem jest fakt, że podczas takiego zdarzenia, potocznie nazywanego stłuczką, żaden z kierowców, ani pasażerów nie doznał uszkodzenia ciała. Sprawca kolizji podlega karze grzywny, inaczej jak w przypadku wypadku drogowego, który może w wyniku zaistniałej sytuacji może zostać pozbawiony wolności. Kara za spowodowanie kolizji będzie jednak surowsza, gdy jej sprawca prowadził pojazd pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Jeśli nie, nie ma w zasadzie potrzeby, żeby do takiego zdarzenia wzywać policję. Wystarczy w takim przypadku spisać stosowne oświadczenie, które powinno zawierać:
- Datę, godzinę oraz miejsce kolizji
- Dane kierowców, a także numery rejestracyjne pojazdów
- Numer polisy OC
- Opis zaistniałej sytuacji wraz z uszkodzeniami, które wystąpiły
- Oświadczenie odpowiedzialności sprawcy
- Dane świadków
Tak spisane oświadczenie musi być podpisane przez oboje kierowców. Aby ułatwić sobie ten proces, warto mieć w aucie wydrukowany gotowy formularz, który w takiej sytuacji będzie wymagał jedynie wypełnienia i skróci czas całej tej przykrej sytuacji. Następnie należy zgłosić się do towarzystwa ubezpieczeniowego, które pokryje naprawę szkód.
Wypadek drogowy – jaka kara za spowodowanie
Możemy powiedzieć, że doszło do wypadku, jeśli ktokolwiek z jego uczestników doznał uszczerbku na zdrowiu, jest ranny albo poniósł śmierć. W takim przypadku zawsze należy wezwać policję na miejsce zdarzenia. Jest to przestępstwo, a więc odpowiednie organy muszą zabezpieczyć wszelkie ślady, spisać zeznania świadków. Sprawcy wypadku grozi do 3 lat więzienia za samo jego spowodowanie. Jeśli doszło do śmierci któregoś z uczestników wypadku, kara może sięgać nawet 8 lat pozbawienia wolności. Dużo surowsze są kary, jeśli kierowca, który go spowodował jest nietrzeźwy lub w stanie odurzenia.