Głównym powodem, dla którego decydujemy się na zakup auta używanego jest jego niższa cena. Nowe auto, prosto z salonu, wyposażone w wiele różnych udogodnień, co wpływa również na jego wyższy koszt, to często przeszkoda nie do pokonania. Banki nie są zbyt skore do udzielania tak wysokich kredytów, a własne auto to przede wszystkim wygoda w poruszaniu się nie tylko po mieście, ale i poza nie. Jednak kupując auto z drugiej ręki trzeba być niezwykle uważnym, żeby nie okazało się, że więcej stracimy, niż zaoszczędzimy.
Co jest ważne podczas zakupu używanego samochodu
Kupić auto, które będzie idealne nieraz graniczy z cudem. Dzieje się tak dlatego, że wiele z nich posiada wady ukryte, o których właściciel „zapomniał” nas uprzedzić. Nie znając się na mechanice trudno określić przecież, co za kilka dni, tygodni, miesięcy może się zepsuć. Najlepszym rozwiązaniem byłoby naturalnie poprosić znajomego mechanika, by fachowym okiem ocenił, czy auto, które chcemy nabyć, nie zacznie szybko się sypać. Już na etapie rozważania danego ogłoszenia, warto wypytać o najważniejsze rzeczy, czyli:
- Przebieg
- Stan techniczny
- Historię wykonanych napraw
- Wymiany płynów
- Informacje na temat wypadków
Taka rozmowa może już na początku dać wiele odpowiedzi, nie tylko na temat faktycznego stanu samochodu, ale i prawdomówności jego właściciela. Jeśli już na wstępie zaczyna „kręcić” lub skupiać się wyłącznie na zaletach auta, lepiej odpuścić. Jeśli pewnie odpowiada na pytania, zwłaszcza te dotyczące defektów, można zdecydować się je obejrzeć.
Jak sprawdzić eksploatację samochodu
Nawet nie będąc wytrawnym mechanikiem, można zwrócić uwagę na kilka elementów, świadczących o stanie auta. Używane, ma prawo posiadać odpryski lakieru czy zderzaka. Gorzej, jeśli kilkunastoletni samochód wygląda idealnie – być może jest tak dzięki zatuszowaniu wad lakierem. Stan kierownicy i gałki zmiany biegów również może wiele powiedzieć o tym, czy nie trafiliśmy na oszusta. Jeśli wyglądają dużo lepiej, niż świadczy podawany przebieg auta, może się okazać, że były wymienione, a przebieg dużo większy, niż przekonuje właściciel. Przed zakupem należy sprawdzić dane z numeru VIN, przejrzeć dokładnie dokumentację auta, a najpewniej zaproponować podjechanie na przegląd przed podpisaniem umowy. Jeśli wzbudzi to niechęć sprzedającego, takie auto lepiej jest sobie odpuścić.