Każdy właściciel auta doskonale wie, jak ważny jest zakup dobrego oleju, aby jak najdłużej cieszyć się z bezawaryjnej jazdy. Wybór jednak jest dość spory i dobrze jest wiedzieć, na co zwracać szczególną uwagę, wybierając olej. Czy marka ma znaczenie? Czy rodzaj paliwa, jakim tankujesz, ma wpływ również na rodzaj oleju? Sprawdź, co musisz wiedzieć o oleju silnikowym, zanim wlejesz go do swojego samochodu.

Różnice w olejach samochodowych

Olej ma duży wpływ na trwałość silnika i jego lepszą pracę. Dobry olej zmniejsza zużycie części silnika, a także pomaga zadbać o jego czystość. Na rynku dostępne są oleje:

  • Syntetyczne
  • Półsyntetyczne
  • Mineralne

Różnią się one głównie bazą i dodatkami. Oleje syntetyczne zapewniają skuteczne smarowanie i lepsze dopasowanie do wymagań producentów silników. Są one używane w większości nowych aut, ze względu na zachowanie czystości, dzięki czemu okres między wymianą znacznie się wydłuża. W porównaniu do pozostałych rodzajów, olej syntetyczny, dzięki swym zaletom jest najczęściej zalecany dla kierowców. Nie jest podatny na zmiany temperatury, mniej zmienia swoją lepkość pod ich wpływem, nie zmienia płynności, przez co łatwiej zimą uruchomić silnik.

Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze oleju

Na oleju nie opłaca się oszczędzać. Dobrej jakości, chroni silnik i zapewnia jego dłuższą żywotność. Przy wyborze oleju najważniejsze są parametry. Warto wiedzieć, że w przypadku aut używanych, dość mocno eksploatowanych, wystarczy wybrać olej półsyntetyczny lub mineralny. Najbezpieczniej jest zapytać poprzedniego właściciela, jakiego oleju używał i zakupić taki sam. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak zastosowanie się do instrukcji obsługi pojazdu i wybrać olej zgodny z zaleceniami pod względem lepkości i jakości. Zła decyzja może bowiem skutkować zniszczeniem silnika. Jeśli nie wiesz, jak dobrać olej do swojego pojazdu, najpewniej będzie wybrać się do profesjonalnego serwisu, dysponującego dokumentacją, dzięki której będzie możliwy dobór właściwego środka.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Ci się spodobać

Problemy z przegrzewaniem silnika – jak znaleźć i wyeliminować przyczynę

Przegrzewanie silnika to problem, który może dotknąć każdego kierowcę. Niezależnie od tego,…

Trudności z parkowaniem w wąskich miejscach

W miastach, gdzie przestrzeń jest na wagę złota, parkowanie staje się prawdziwym…

Trudności z uruchomieniem silnika – najczęstsze przyczyny i możliwe rozwiązania

Każdy kierowca zna to uczucie, gdy po naciśnięciu przycisku zapłonu silnik nie…

Czy warto regenerować silnik 3.5L czy lepiej go wymienić

Decyzje dotyczące silników często stają się przedmiotem intensywnych dyskusji. Silnik 3.5L, znany…