Nie ma nic gorszego, niż w trakcie jazdy samochodem złapać gumę. Zwłaszcza, jeśli spieszysz się właśnie do pracy. Nie zawsze jest możliwość, by ktoś podjechał pomóc, a liczy się czas. Warto więc wiedzieć, jak należy postępować w chwili, gdy zorientujesz się, że nie możesz kontynuować dalszej jazdy w przypadku, kiedy przytrafi Ci się taka sytuacja. Dowiedz się, jak sprawnie i szybko zmienić przebitą oponę, by móc wyruszyć w dalszą podróż.

Przebita opona – jak postępować w takim przypadku

Kiedy zauważysz, że jedna z opon została przebita, przede wszystkim musisz znaleźć miejsce, gdzie możesz bez przeszkód się zatrzymać. Najlepiej, by zrobić to na jakimkolwiek parkingu, by nie tarasować drogi. Może też się zdarzyć, że taka niemiła niespodzianka spotka Cię na autostradzie. Jeśli nie znajdujesz się w pobliżu wyznaczonego na drogach szybkiego ruchu miejsca postojowego, musisz zatrzymać auto na poboczu. W pierwszej kolejności zabezpiecz auto poprzez postawienie trójkąta ostrzegawczego oraz włączenie świateł awaryjnych. Najbezpieczniej byłoby, gdyby kierowca i wszyscy pasażerowie, którzy opuszczą pojazd mieli na sobie kamizelki odblaskowe. Zachowanie bezpieczeństwa na drodze jest najważniejsze! Następnie możesz przystąpić do przygotowania się do zmiany opony.

Jak zmienić przebitą oponę krok po kroku

Zanim zabierzesz się do wykonania zadania, przygotuj wszystkie niezbędne przyrządy. Będą Ci potrzebne:

  • Koło zapasowe
  • Klucz
  • Podnośnik

Zanim podniesiesz auto sprawdź, czy stoi na twardym podłożu. Zaciągnij ręczny hamulec, wrzuć bieg i podłóż coś pod koło, może to być np. kamień. Następnie poluzuj śruby – potem będzie trudniej to zrobić, bo felga będzie się kręcić przy uniesionym aucie. Pojazd unieś na taką wysokość, aby móc bez przeszkód zamontować koło zapasowe. Wykręć śruby i zdejmij koło. Pamiętaj o prawidłowym ustawieniu felgi, aby otwory na śruby były widoczne. Wkręć je w miarę stabilnie, ale nie dokręcaj do samego końca – na to przyjdzie czas, gdy auto już będzie stało z powrotem na twardej powierzchni.

Zmiana koła – i co dalej

Zanim wyruszysz w dalszą drogę sprawdź, czy koło zapasowe ma odpowiednią ilość powietrza. Jeśli nie, musisz dopompować je samodzielnie lub podjechać na najbliższą stację benzynową i skorzystać z kompresora. Sama zmiana koła to jednak nie koniec. Jeździsz od tej pory na zapasowym, więc konieczny będzie zakup nowej opony. Mocno wyeksploatowane pozostałe opony będą nierównomierne, kiedy na miejsce tej przebitej założysz całkiem nową, może się więc okazać, że potrzebna będzie wymiana całego ogumienia, gdyż jazda na oponach, które nie mają zbliżonego zużycia bieżnika jest niebezpieczna.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Ci się spodobać

Częste usterki w samochodach miejskich – co musisz wiedzieć przed zakupem?

Wybór samochodu miejskiego to nie lada wyzwanie. W gąszczu ofert, modeli i…

Problemy ze znalezieniem odpowiedniego miejsca do odpoczynku na trasie

Podróżowanie samochodem to dla wielu z nas nie tylko sposób na dotarcie…

Jak zwiększyć wydajność układu chłodzenia w samochodzie

Wydajność układu chłodzenia w samochodzie to temat, który zyskuje na znaczeniu, zwłaszcza…

Jak dobrać odpowiedni olej do samochodu

Każdy właściciel auta doskonale wie, jak ważny jest zakup dobrego oleju, aby…