Dobry mechanik jest dla samochodu niczym lekarz dla człowieka. Musi umieć go zbadać, na podstawie swojej wiedzy i doświadczenia ocenić, co szwankuje i jak to wyeliminować, aby działało sprawnie. Znalezienie takiego fachowca może przysporzyć dużo trudności, zwłaszcza kierowcom, którzy mają auto po raz pierwszy, zrazili się do poprzedniego mechanika lub przeprowadzili się w inne miejsce. Po czym poznać, że powierzając bez wahania swoje ukochane auto, nie trafimy na oszusta lub nie stracimy fortuny na naprawę?
Zły i dobry warsztat – czym się charakteryzują
Można trafić na solidnego mechanika, świadczącego usługi świetnej jakości i dbającego o to, aby klient chciał do niego wrócić w przypadku kolejnej awarii. Są także warsztaty, które próbują dorobić się na niewiedzy kierowcy. Czy zdarzyło Ci się, że dzwoniąc do mechanika, który obiecał wykonać naprawę w terminie, usłyszałeś w słuchawce, że owszem, ale dodatkowo musiał on wymienić jeszcze szereg innych rzeczy, które również były na granicy eksploatacji? A może odbierając auto nie otrzymałeś żadnej faktury, ani gwarancji wykonanej usługi? To powinien być sygnał, że to była pierwsza i zarazem ostatnia wizyta w tym warsztacie. Dobry mechanik dba o właściwą obsługę klienta. Jeśli faktycznie po otwarciu maski okazało się, że potrzeba jeszcze coś wymienić, to on powinien wykonać telefon do Ciebie, przedstawiając Ci sytuację, koszty i uzyskać zgodę na dokonanie wymiany i ewentualne zamówienie części, których nie posiada.
Jak znaleźć rzetelnego mechanika
Każdy warsztat ponosi odpowiedzialność prawną za wykonane usługi, pod warunkiem, że działa legalnie. Nie warto zatem korzystać z pomocy sąsiada-znawcy wszelkich rodzajów aut i ich uszkodzeń, jeśli nie prowadzi działalności w tym zakresie. Jest kilka możliwości, aby znaleźć dobrego fachowca i uniknąć oszustwa:
- Udać się do autoryzowanego serwisu
- Udać się do legalnie działającego warsztatu samochodowego
- Posiłkować się opinią znajomych
- Uważnie przeczytać wszelkie opinie w Internecie odnośnie usług fachowca, do którego zamierzasz się udać
Naprawa w autoryzowanym serwisie ma jedną, główną wadę – to najdroższa opcja naprawy samochodu. Mimo to, masz pewność, że za wykonane usługi otrzymasz dokument potwierdzający przeprowadzone wymiany oraz uiszczoną przez Ciebie kwotę, dostaniesz gwarancję, a w razie czego możesz dochodzić swoich praw. Jeśli skorzystasz z usług mechanika, który prowadzi nieoficjalnie taką działalność, a podczas naprawy dojdzie do uszkodzenia innych elementów, nie masz podstaw do żadnych roszczeń. Warto zatem przemyśleć, które rozwiązanie najbardziej się opłaca, ponieważ może się okazać, że na niekompetencji nierzetelnego fachowca stracisz w rezultacie więcej, niż w autoryzowanym salonie, oferującym nowe części i solidne wykonanie.