Praca motorniczego tramwaju wydaje się być dużo bezpieczniejsza, jeśli chodzi o przewóz osób w komunikacji miejskiej. Tramwaj porusza się po torach, zgodnie z sygnalizacją, więc prowadzenie go jest nieco łatwiejsze, niż w przypadku autobusu, który włącza się do normalnego ruchu drogowego. Aby jednak zabrać się za prowadzenie pojazdu szynowego, trzeba przede wszystkim zdobyć na to pozwolenie oraz odpowiednie kwalifikacje. Jeśli marzysz o takiej posadzie – sprawdź, co jest niezbędne, aby te marzenia spełnić.

Wymagania do pozwolenia prowadzenia tramwaju

Przede wszystkim osoba ubiegająca się o takie pozwolenie musi mieć ukończone 21 lat oraz posiadać prawo jazdy kategorii B. Jest to wydatek rzędu około 6 tys, ale można starać się o jego pozyskanie bez ponoszenia kosztów, jeśli podpiszesz umowę o pracę i zadeklarujesz przepracować w danej firmie określony czas. Wówczas kurs będzie darmowy. Do innych wydatków można zaliczyć również:

  • Orzeczenie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami mechanicznymi
  • Orzeczenie o braku psychicznych przeciwwskazań do kierowania pojazdami
  • Koszty egzaminów państwowych
  • Opłatę za wydanie pozwolenia

Zanim zostaniesz motorniczym tramwaju, musisz przejść odpowiednie szkolenie, w ośrodku szkolenia motorniczych. Aby móc w nim uczestniczyć, należy wcześniej uzyskać numer profilu kandydata na kierowcę tramwaju w wydziale komunikacji. Szkolenie składa się z części teoretycznej oraz praktycznej i na zaliczeniu egzaminu wewnętrznego. Kończy się egzaminem państwowym, z którego należy uzyskać pozytywny wynik.

Egzamin na motorniczego tramwaju

Odbywa się on w formie testu z zakresu wiedzy podstawowej oraz specjalistycznej. Praktyczny składa się z kolei ze sprawdzenia wiedzy na temat przygotowania tramwaju do jazdy, a także:

  • Ruszania z miejsca
  • Jazdy do przodu i do tyłu po prostej i po łuku
  • Ustawiania zwrotnicy
  • Umiejętności połączenia mechanicznego i elektrycznego pojazdu z wagonem
  • Przejazdu składem wieloczłonowym
  • Przejazdu przez myjnię
  • Zatrzymania tramwaju w miejscu postojowym

Po wykonaniu wszystkich tych czynności w sposób prawidłowy, osoba zdająca egzamin otrzymuje zaświadczenie o pozytywnym jego wyniku, z którym następnie udaje się do starostwa powiatowego, czyli organu wydającego pozwolenia na prowadzenie tramwaju. Nie oznacza to, że samodzielnie będziesz mógł od tego czasu rozpocząć pracę jako motorniczy. Najpierw bowiem jazda odbywa się z patronem. Pamiętaj, że taka praca to duża odpowiedzialność. Będziesz przewozić setki osób, którzy wybrali ten rodzaj komunikacji. Będąc motorniczym stajesz się odpowiedzialny za ich bezpieczeństwo, a niekiedy zdrowie i życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Ci się spodobać

Kłopoty z utrzymaniem prędkości w terenie zabudowanym

W terenie zabudowanym, gdzie życie toczy się w szybkim tempie, a ulice…

Czy wiesz co Ci grozi w przypadku nieopłacenia składki OC

Ubezpieczenie OC za posiadanie pojazdu mechanicznego jest obowiązkowe. Każdy właściciel auta zatem…