Prawo jazdy to niezwykle ważny dokument, który znacznie ułatwia funkcjonowanie, zwłaszcza osobom, które mieszkają w mniejszych miejscowościach i dojazd do pracy, sklepu lub szkoły jest bardziej kłopotliwy. Poruszając się autem zyskujemy większą niezależność, nie musimy czekać na przystankach komunikacji miejskiej lub tracić pieniędzy na taksówki. Aby jednak móc przystąpić do egzaminu na prawo jazdy, należy wykonać odpowiednie badania, które wykluczą przeciwwskazania do prowadzenia pojazdu. Co one obejmują?
Jak wygląda badanie lekarskie na prawo jazdy
Przeprowadza je lekarz orzecznik, który oprócz przeprowadzenia ankiety dotyczącej chorób, sprawdza także:
- Narząd wzroku
- Narząd słuchu
- Równowagę
- Układ ruchu
- Stan psychiczny
Po zakończeniu badania, lekarz wydaje orzeczenie, czy kandydat na przyszłego kierowcę nie ma schorzeń, które mogłyby mu zaszkodzić w prowadzeniu pojazdu lub oddziaływać negatywnie na jego zachowanie za kierownicą. Bardzo ważnym narządem, niezwykle potrzebnym podczas jazdy jest narząd wzroku. Osoby które noszą okulary lub soczewki nie muszą mieć powodów do obaw – ten fakt nie dyskwalifikuje, aby stać się kierowcą. Lekarz zaznaczy odpowiednią pozycję w zaświadczeniu, a adnotacja na temat wady wzroku pojawi się również na karcie prawa jazdy.
Jak długo ważne są badania lekarskie na prawo jazdy
Do roku 2013, badanie było bezterminowe, a obecnie jest wydawane na 15 lat. W przypadku słabego wzroku lub kiedy przyszły kierowca jest osobą w podeszłym wieku, takie zaświadczenie może mieć krótszą ważność – niekiedy tylko do roku. W większości wszyscy ubiegający się o prawo jazdy przechodzą takie badanie pozytywnie. Wyjątek stanowi fakt, jeśli kandydat ma tendencje do agresywnych zachowań, jest uzależniony od alkoholu lub cierpi na choroby, które uniemożliwiałyby mu prowadzenie pojazdu i mogły doprowadzić do wypadku. Osoby, które otrzymały zaświadczenie na krótszy, niż standardowo okres czasu, np. w przypadku problemów ze wzrokiem na 5 lat, muszą pamiętać, żeby wykonać kolejne badania przed upływem tego terminu. W innym przypadku zostanie ono zatrzymane.