Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego kierowcy, będącego posiadaczem auta. Polisa zostaje zawierana raz do roku w wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym. Zgłaszając chęć jej zawarcia, zostaje wyliczona kwota składki. Możesz się zastanawiać, dlaczego jest w takiej, a nie innej wysokości i co ma na to wpływ. Dowiedz się, co jest brane pod uwagę i od czego zależą różnice w wysokości zawartego ubezpieczenia.
Czynniki wpływające na wysokość składki OC
Zapewne słyszałeś, że składka może być niższa, jeśli możesz pochwalić się bezszkodową jazdą. Jednak oprócz tego na kwotę OC składa się jeszcze wiele innych elementów, takich jak:
- Wiek właściciela
- Czas posiadania prawa jazdy
- Miejsce zamieszkania
- Stan cywilny
- Wiek samochodu
- Marka pojazdu
- Pojemność silnika
Naturalnie historia szkód komunikacyjnych jest bardzo ważna, ale ubezpieczyciela również interesuje fakt, jakie masz doświadczenie za kierownicą. Krótki staż posiadania prawa jazdy powoduje, że taki kierowca jest traktowany jako ryzykowny. Ma to swoje udokumentowanie w statystykach wypadkowych, które jasno pokazują, że najwięcej wypadków drogowych powodują osoby w wieku 18-24 lat. Dlatego polisa zwykle w takich przypadkach opiewa na dość pokaźną kwotę. Aby znaleźć najbardziej korzystne rozwiązanie, warto porównać oferty kilku towarzystw ubezpieczeniowych i wybrać dla siebie jak najbardziej korzystne. Na wysokość składki ma również wpływ sposób jej opłacenia – zwykle taniej wynosi opcja opłaty raz na rok, niż uiszczanie jej w ratach.
Kiedy można spodziewać się zniżek składki OC
Aby móc płacić niższe składki na ubezpieczenie OC, wymagane jest kilka lat bezpiecznej jazdy. Każdy rok bezkolizyjnej jazdy obniża jej wartość, a każda spowodowana szkoda prowadzi do jej zwyżki. Warto wiedzieć również, że dotyczy to nie tylko właściciela pojazdu, ale również współwłaściciela. Jeśli auto ma zatem dwóch właścicieli, a jeden z nich spowoduje stłuczkę – obaj tracą zniżki. Rozwiązanie współwłasności może być zatem korzystne dla młodego kierowcy, który dzięki temu bardziej doświadczonemu ma prawo do zniżek, a nieco bardziej ryzykowne dla tego drugiego, ponieważ jeśli świeżo upieczony kierowca doprowadzi do kolizji, bez względu na ilość lat bezszkodowych drugiego ze współwłaścicieli, również on na tym straci.