Planując zakup samochodu, oprócz jego ceny i stanu technicznego, ważna jest również jego ekonomiczność. Pojawia się więc dylemat, czy kupować auto na benzynę, której wzrostu cen nie da się przewidzieć, diesla, czy może bardziej opłacalny będzie gaz. Biorąc pod uwagę sporo niższą cenę, może się wydawać, że tak jest. Co należy wiedzieć przed zakupem samochodu, posiadającego instalację LPG?
Jak działa instalacja LPG i czy jest ona opłacalna
Tankowanie samochodu gazem nie jest niczym skomplikowanym i można bez przeszkód dokonać tego na każdej stacji benzynowej. Instalacja składa się z:
- Zbiornika
- Osprzętu zbiornika
- Zaworu odcinającego
- Reduktora
- Regulatora przepływu
- Wlewu
Zanim jednak zdecydujemy się na zakup auta z zamontowaną już instalacją gazową, warto sprawdzić najpierw, gdzie była ona zakładana. Zainstalowanie LPG powinno być wykonane w renomowanym serwisie, ze względu na bezpieczeństwo. Osoba zakładająca taką instalację powinna mieć uprawnienia do montażu. W przypadku założenia nowej, należy ten fakt zarejestrować w Wydziale Komunikacji. Auto na gaz musi raz do roku przejść przegląd techniczny, który jest droższy, niż w przypadku samochodów na benzynę. Dodatkowo, po przejechaniu kilkunastu tysięcy kilometrów warto wymienić filtr gazu. Zatem jednym z największych minusów takiego rozwiązania jest z pewnością spora inwestycja.
Zalety auta na gaz
Dużym plusem posiadania auta na gaz jest naturalnie cena LPG. Jest to ważne zwłaszcza dla osób, które dużo podróżują i pokonują dalekie trasy. Oprócz tego, do zalet instalacji gazowej można z pewnością zaliczyć:
- Ekologiczność
- Wydajność
- Cichą pracę silnika
Instalacja gazowa może być również alternatywą, ponieważ w każdej chwili można przełączyć gaz na benzynę. Gaz nie wpływa na korozję, dzięki czemu auta wyposażone w instalację gazową są bardziej wydajne. Jednak nie w każdym aucie będzie to opłacalne rozwiązanie, dlatego warto wcześniej zgłębić temat, aby taki zakup faktycznie przyniósł same korzyści.